Z nulové angličtiny až po práci v Londýně za několik týdnů

Z nulové angličtiny až po práci v Londýně za několik týdnů

Už jste někdy zažili, že vás na ulici zastavil cizinec, na něco se vás zeptal a vy jste mu nebyli schopní odpovědět? Nebo znáte ten pocit, když jedete na dovolenou a nedokážete se pořádně domluvit? Já ho znám velice dobře, sám jsem celé roky bojoval s angličtinou a nemohl jsem se dostat z toho začarovaného kruhu věčného začátečníka. 
Moc dobře jsem si uvědomoval, že v dnešní době, pokud chce člověk více cestovat nebo získat dobře placenou práci se už bez znalosti jazyků jen tak neobejde. Třeba taková znalost světově rozšířené angličtiny vám otevře dveře do světa nových možností.

Také patříte mezi věčné začátečníky? Nepanikařte, nejste v tom sami. Podle nového průzkumu patříme jako Česká republika společně se Slovenskem mezi státy s nejhorší znalostí cizích jazyků. Konkrétně jsme skončili na 24 a 25 místě z 28 členských států EU.

Jak jsem vyřešil problém s angličtinou?

Už od začátku jsem nebyl s angličtinou kamarád, nebavila mě a nedokázal jsem dát dohromady skoro ani jedinou větu. Táhlo se to se mnou až na vysokou školu. 
Člověk by řekl, že škola vás angličtinu bez problému naučí, vždyť jí máte snad od 3 třídy několikrát v týdnu, ne? Ale bohužel, i po několika letech ve škole jsem byl stálý začátečník, který se nemohl hnout z místa.

Až první dovolená v zahraničí, když jsem se nedokázal domluvit na základních věcech mě přinutila k tomu, abych se začal opravdu učit. Uvědomil jsem si, že s angličtinou budu moci více cestovat a třeba si i splnit svůj sen a vycestovat dlouhodobě za prací do zahraničí.

Nejdříve jsem se zkusil učit na vlastní pěst. Koupil jsem si učebnici pro samouky a pomáhal jsem si s google překladačem. Byl jsem překvapen o kolik víc jsem se toho zvládl naučit, než mě dokázali naučit za ta léta ve škole. Díky mé motivaci cestovat, šlo všechno lépe, ale pořád to nestačilo. Rozuměl jsem trochu psanému textu, ale nedokázal jsem se rozmluvit a přirozeně něco říct bez toho, abych si všechno v hlavě doslova nepřekládal jako nějaký stroj.

Doučování s lektorem

Vyzkoušel jsem tedy doučování s lektorem, se kterým jsem se scházel 2x až 3x v týdnu. Občas jsem měl individuální výuku, někdy skupinovou. Skupinovky mi osobně moc nevyhovovali, protože jsme vždy museli čekat na nejpomalejšího a opakovat nepochopenou látku. 
Potřeboval jsem hlavně konverzovat, abych se dokázal rozmluvit a přirozeně jednat v různých situacích. Místo toho jsme dělali jen různá cvičení a opět šprtali gramatiku jako ve škole. Ani na individuálních hodinách tomu nebylo příliš jinak, i když jsem vysvětlil, co nejvíc potřebuji.

Uplynulo několik měsíců a já jsem byl pořád na stejném místě. Přestávalo mě to bavit a říkal jsem si, jestli to nebyla jen ztráta času.

Online výuka

Rozhodl jsem se, že to ještě nevzdám a najdu způsob, jak se konečně naučím anglicky. Vyzkoušel jsem několik online kurzů a nejvíce mi vyhovovalo EasyLingo. Narazil jsem na jejich 7 tajemství rychlého učení jazyků, které dali mému studiu jiný rozměr. Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet jejich online kurz a byl jsem opravdu spokojen. Kurz je zábavný, postavený na metodách rychlého učení jazyka. Naučí vás mluvit, číst, psát, rozumět i kombinovat. Nejvíce se mi na tom líbí, že se můžu učit odkudkoliv a v čase, který mi nejvíce vyhovuje. Doporučuji se učit alespoň 20 minut denně, abyste dosáhli maximálního efektu. Díky speciálním metodám rychlého učení, které kurz kombinuje se mi konečně ukládá naučená látka do dlouhodobé paměti a už se mi nestává, abych ji věčně zapomínal.

Po několika týdnech s tímto online kurzem jsem byl už schopný aktivně komunikovat, překonal jsem svůj blok z mluvení a konečně jsem si všechno v hlavě nemusel strojově překládal a začal používat angličtinu přirozeně. Pár dnů na to jsem si splnil jeden ze svých cílů a vyrazil do Anglie za prací, kde jsem do dnes a tady rozhodně moje cesta nekončí.

Autor: Karel Šimek

Také máte problémy s angličtinou? Podívejte se na těchto 7 tajemství rychlého učení jazyků.